DAWANIE SZANSY
Ile razy dawanie szansy jest ok?
Ile razy proszenie kogoś o coś jest ok?
Ile razy tłumaczenie czegoś jest ok?
Kiedy dawanie szansy to akt dobrej woli, a kiedy frajerstwo?
Dawanie szansy, to liczenie na to, że ktoś coś w sobie zmieni:
– zachowanie
– stanowisko
– zdanie
Dawanie szansy w nieskończoność to ruch naiwności dziecka. Dziecko za każdym razem tłumaczy sobie zachowanie dysfunkcyjnego rodzica. Czasami tez sam rodzic obiecuje ze to ostatni raz, a potem znowu robi to samo. Jeśli ktoś na prawdę chce się zmienić, to jedna szansa wystarczy.
Dawanie szansy w nieskończoność, to też może być ruch wchodzenia w role rodzica. To właściwe dla rodzica, aby dawać szanse dziecku może więcej niż jeden raz np. kiedy dziecko uczy się zasad gry w badmintona. Rodzic może powiedzieć „spróbuj zaserwować jeszcze raz – tego razu nie liczymy masz jeszcze jedna szanse”, a potem jeszcze jedna i jeszcze jedna, żeby nie zniechęcić dziecka.
Ale nawet dla rodzica, dawanie szans w nieskończoność, kiedyś powinno się skończyć. Kiedy dziecko np. krzywdzi/bije inne dzieci, to w takiej sytuacji dawanie szans w nieskończości nie jest właściwe. Ważne jest wyciągnięcie konsekwencji, bo to uczy i daje lekcje.
Dawanie szansy w nieskończoność w relacji osób dorosłych jest naiwnym myśleniem dziecka lub wejściem w role rodzica. Taka relacja męczy, widać to po gasnących siłach życiowych przy osobie, której dajemy szanse bo albo wchodzimy w traumę dziecięca albo wchodzimy w role rodzica dla partnera, znajomego, przyjaciółki czy Pana Edka, co zjebał kładzenie płytek w łazience, bo codziennie przychodzi pod wpływem i chowa małpkę w kieszeni.
Dawanie szansy w nieskończoność jest jak gra „Idź na całość”, ale bez zasad. To jakbyś cały czas miał szanse, kiedy już raz wybrałeś bramkę numer jeden, a tam „zonk”. Następna szansa i bramka numer dwa, a tam „zonk”. Wiadomo, że w bramce numer trzy jest jakiś fant. Jeśli prowadziłbyś taka grę, to taka „zabawa” nie opłaci się przede wszystkim Tobie. Wyobraź sobie prowadzącego teleturnieju, który zaprasza Janusza do gry „Idź na całość”, a Janusz nie rozumie, że ma tylko jedną szanse i on mówi, że losuje dalej, bo ten „zonk” się nie liczy.
Janusz jak dziecko, a organizator takiej imprezy frajer. Nawet tłumu nie bawi taka gra, której zasad gracz nie zrozumiał.
JAK WYJŚĆ Z BŁĘDNEGO KOŁA DAWANIA SZANSY?
Wydorośleć i wyjść z niewłaściwej roli. Zadać sobie pytanie:
Czego się boję, jeśli nie dam kolejnej szansy?
Może straty relacji, może konfrontacji, a może tego ze następny Edek będzie przynosił w kieszeni dwie małpki, a remont się przeciągnie. Tak czy inaczej jesteś wtedy w lęku. Nazwij czego się boisz i stwórz własne zasady.
Moja zasada to zasada jednej szansy. Każdy ma prawo do błędu. Każdy ma szanse na zmianę, ale stawiam sprawę jasno, żeby nie było zbędnych rozczarowań i zaskoczenia, kiedy Pan Edek dostanie monit i przetrze z rana oczy z niedowierzaniem, bo zawsze mu wszyscy dawali szanse, a tu „zonk” w bramce numer dwa.
Pamiętaj o przestrzeganiu swoich własnych zasad, które ustalisz, bo wtedy dajesz sobie szansę na sukces.
_______________________________________________________________________
MOŻLIWOŚCI PRACY ZE MNĄ:
Trwa nabór na drugą edycję ‘Integracja Świadomości®’, gdzie uczę ponad 20 technik pracy w terapii i coachingu – kurs dla terapeutów i osób rozwijających swoją Świadomość. Na pierwszej edycji uczyło się ponad 50 osób. Nie będzie lekko, przede wszystkim praktycznie i ćwiczeniowo, ale jest warto. To nie jest kurs, gdzie przychodzisz posłuchać – to jest kurs gdzie przychodzisz się nauczyć.
Zapraszam na autorski warsztat Integracja Świadomości®, gdzie spotkamy się online na żywo 28 sierpnia 2021 r. i będziemy transformować blokady przy pomocy m.in.:
– ustawień systemowych
– technik transformacji emocji
– technik coachingu transformatywnego
– pracy wglądową z aspektami osobowości i rodem
Zdecydowana większość chorób jest nabyta. Rodzimy się zdrowi.Więc co sprawia, że zaczynamy chorować? Dowiedz się więcej na moim warsztacie EMOCJONALNE PRZYCZYNY CHORÓB. Warsztat ten jest podsumowaniem mojej wiedzy i doświadczenia w zakresie psychobiologii. https://kursy.dorotapuzio.pl/…/emocjonalne-przyczyny…/